Przypominamy, iż powyższe badanie nie stanowi diagnozy ostatecznej, jak również nie jest badaniem rozstrzygającym. Wyżej wymieniona metoda ma charakter badania przesiewowego.
Jaskra, to poważna choroba oczu, która polega na powolnym zamieraniu nerwu wzrokowego, a której rozwój jest w większości przypadków podstępny i bezobjawowy. Dlatego mimo braku dolegliwości należy przeprowadzać odpowiednie badania okulistyczne aby nie przeoczyć początku jaskry.
Jaskra jest chorobą oczu, która może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jest chorobą wieloczynnikową. Wzrost poziomu ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz przewlekłe niedokrwienie nerwu wzrokowego jest obecnie uważane za jeden z głównych czynników jaskrowego uszkodzenia nerwu wzrokowego odpowiedzialnego za przekazywanie informacji wzrokowych do mózgu. Jeżeli jaskra zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznana można skutecznie hamować jej rozwój.
Niestety początkowo objawy jaskry są skryte. Jedynym sposobem wczesnego rozpoznania jaskry jest regularne badanie wzroku u okulisty
Nie leczona jaskra prowadzi zawsze do ślepoty!
1) Czy jaskra boli ?
Na ogół nie. Większość przypadków może dawać subiektywne, niespecyficzne objawy – zmęczenie oczu, uczucie ich „wypychania”, bóle głowy, okresowe zaczerwienienie oczu. Jaskry z bardzo dużym ubytkiem w polu widzenia mogą powodować osłabienie ostrości wzroku (stan bardzo zaawansowanej jaskry).
2) Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego?
Norma: od 10 do 21 mmHg
Przeciętnie: 16 mmHg
Trzeba też pamiętać o jaskrze z normalnym ciśnieniem (JNC) – gdzie cisnienie wewnatrzgałkowe jest w granicach normy, a mimo to neuropatia nerwu wzrokowego postępuje.
By rozpoznać chorobę i określić typ jaskry trzeba wykonać wszystkie poniższe badania:
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
- badanie dna oka i nerwu wzrokowego i badanie kąta przesączania przy pomocy OCT
- komputerowe pole widzenia
Leczenie może zapobiec lub ograniczyć utratę wzroku. Celem leczenia jest zahamowanie rozwoju jaskry. Jaskra jest choroba na całe życie.
Powyższa diagnostyka wykonywana jest za pomocą
– TONOMETRU BEZKONTAKTOWEGO typu air puff. Metoda ta jest bezinwazyjna i nieszkodliwa dla organizmu.
W celu potwierdzenia ewentualnego wykluczenia stwierdzonej choroby wzroku prosimy o niezwłoczny kontakt z lekarzem okulistą
W przypadku pytań dotyczących badań proszę o kontakt
Zakład Optyczny Haratym Piotr
ul. Pocztowa 28a/39
tel. 82 564 39 96
kom. 665 650 408