Właściwa pielęgnacja soczewek to zdrowe oczy.
Zachowaj zdrowie swoich oczu
Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, to właściwa ich pielęgnacja i regularna wymiana na nowe są czynnikami decydującymi o tym, czy Twoje oczy będą zdrowe. Aby nie narażać oczu na ryzyko, krytycznie ważne jest aby soczewki kontaktowe, również kolorowe, zostały właściwie dobrane przez Specjalistę. Aby soczewki kontaktowe służyły Ci jak najlepiej musisz o nie dbać i ściśle przestrzegać otrzymanych od Specjalisty zaleceń dotyczących ich pielęgnacji. Nie wszystkie soczewki kontaktowe są takie same. O tym, które są dla danej osoby najwłaściwsze, decyduje cały szereg czynników. Należą do nich wiek, tryb życia oraz wada wzroku. Tylko Specjalista może powiedzieć Ci, które z dostępnych na rynku soczewek najlepiej zaspokoją Twoje indywidualne potrzeby. Szeroki wybór miękkich soczewek kontaktowych otwiera ciekawe możliwości dla osób je noszących. Większość aktualnie dostępnych na rynku soczewek kontaktowych, zaleca się do noszenia w trybie częstej wymiany. Soczewki te zapewniają nie tylko optymalizację jakości widzenia, lecz również zachowanie doskonale zdrowych oczu. Wszystkie soczewki kontaktowe można podzielić na dwie główne kategorie, zależnie od tego, czy trzeba zdejmować je na noc, czy nie.
Soczewki kontaktowe do noszenia w trybie dziennym
Soczewki kontaktowe przeznaczone do noszenia w trybie dziennym nosi się tylko w ciągu dnia, a zdejmuje przed pójściem spać. Po upływie określonego czasu wyrzuca się je i zastępuje nową parą. Ważne jest, aby wiedzieć, że skrócenie okresu wymiany znacznie zmniejsza częstość występowania powikłań związanych z noszeniem soczewek kontaktowych. Zapamiętaj prostą zasadę: im częściej wymieniasz swoje soczewki, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Jeden rodzaj soczewek przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym wyrzuca się codziennie, a inny ? po upływie tygodnia, dwóch lub po dłuższym okresie. Jeżeli soczewki nosimy w trybie dziennym i dłużej niż jeden dzień to przed ich ponownym założeniem musimy je wyczyścić i zdezynfekować. Jeśli nie chcesz codziennie czyścić swoich soczewek lub masz alergię, to idealnym rozwiązaniem mogą być jednodniowe soczewki kontaktowe. Po całodziennym noszeniu po prostu wyrzucasz je do kosza, a następnego dnia zakładasz świeżą parę. Problem odkładania się osadów i konieczność czyszczenia zostają wyeliminowane. Wielu Specjalistów oraz osoby noszące soczewki kontaktowe uważają, że soczewki jednodniowe stanowią najzdrowszą i najwygodniejszą opcję.
Soczewki kontaktowe do noszenia w trybie przedłużonym.
Soczewki kontaktowe przeznaczone do noszenia w trybie przedłużonym nosi się nieprzerwanie bez zdejmowania na noc, przez czas określony przez Specjalistę. Niektóre rodzaje soczewek należy wyrzucić po zdjęciu, a inne można czyścić, dezynfekować i ponownie nosić aż do zakończenia okresu wymiany. Zawsze przestrzegaj wskazówek Specjalisty.
Czy wiesz, że pożyczanie swoich soczewek innym osobom jest niebezpieczne i stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa oczu?
Soczewki kontaktowe są dobrane wyłącznie dla jednego pacjenta, na podstawie jego indywidualnych potrzeb i nie wolno pozwalać nikomu innemu ich nosić.
Dbanie o soczewki kontaktowe, to dbanie o swoje oczy.
Przestrzeganie właściwego trybu noszenia i wymiany soczewek kontaktowych ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia oczu. Nie mniej ważne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń Specjalisty dotyczących właściwej pielęgnacji soczewek kontaktowych.
Umycie rąk zawsze powinno poprzedzać wszelkie czynności wymagające dotykania soczewek, takie jak: zakładanie, zdejmowanie czy czyszczenie. Jeśli tego nie zrobimy to przeniesiemy na soczewki wszystko, co znajduje się na naszych rękach łącznie z bakteriami i innymi drobnoustrojami.
Lepsze od mydła w kostkach jest przeciwbakteryjne, nieperfumowane mydło w płynie, gdyż trudniej ulega zanieczyszczeniu.
Przed dotknięciem soczewki kontaktowej należy spłukać resztki mydła z rąk, aby uniknąć przedostania się ich do oka.
Ręce należy wycierać ręcznikiem nie pozostawiającym pyłków, aby te nie przylgnęły do soczewek.
Każda soczewka po zdjęciu z oka, jeśli ma być ponownie nałożona, musi zostać wyczyszczona i zdezynfekowana. Jeśli nie zostanie to zrobione, to obecne na soczewce drobnoustroje chorobotwórcze mogą powodować powikłania, a białka, wapń i lipidy obecne we łzach mogą odkładać się na powierzchni soczewki w postaci osadów. Może to powodować dyskomfort podczas noszenia soczewek i zwiększać ryzyko infekcji oczu.
Odbywaj regularne wizyty kontrolne
Regularne wizyty kontrolne są ważne nie tylko dla Twoich oczu, lecz również dla ogólnego stanu zdrowia.
Pamiętaj !!!
Pierwsze soczewki kontaktowe można bezpiecznie zakupić tylko po konsultacji ze specjalistą. Noszenie ich musi być pod stałą kontrolą, jednak przy właściwym użytkowaniu w zupełności wystarczą kontrole raz na pół roku